Trochu jiný Big day
Je pátek, 12.5. a já čekám před OC Olympia v městské části Plzeň - Černice. Za chvíli tu bude David a vyrazíme na Stožec. Tři dny budeme v srdci Šumavy pozorovat ty nejskrytější ptáky tohoto biotopu.
V 18:00 odjíždíme směrem na Horažďovice a v 18:40 se zastavujeme na naší první zastávce - Myslívský rybník. Nejzajímavějším druhem je tu zatím racek bělohlavý na hladině, ale při odjezdu slyšíme hlas lejska bělokrkého (150.) - LIFER - (251.).
Další zastávkou je rybník hned vedle, a sice rybník Kovčínský. Nejběžnějšími ptáky na hladině jsou bezpochyby potápka roháč a kopřivka obecná. Ve vzduchu převládají vlaštovky s jiřičkami. I tento rybník ale opouštíme a v 19:00 vyrážíme dál.
Tentokrát už bez zastávky dojedeme okolo 21:00 do Stožce. Tam už čeká Honza Studecký, Jaroslav Závora, Kuba Vlček, Robert Javorský a další. Po menší večeři jdeme s termovizí na prohlídku Stožeckých luk. Kromě srnky, lišek a několika laní jsme také objevili nocujícího konipase horského nad řekou. Po cca dvouhodinové procházce se vracíme do Environmentálního střediska Stožec, kde přespíme.
Dnes je 13. května 2023 a je Big day. Po tříhodinovém spánku vstáváme ve 4:00 a náš Big day právě začíná. Na nic nečekáme a vyrážíme směr Třístoličník. Zde jsou prvními druhy křivka obecná (151.), králíček obecný i ohnivý, kos černý a střízlík obecný.
![]() |
Křivka obecná (Loxia curvirostra) na parkovišti u Třístoličníku |
Po asi dvacetiminutové procházce mlhou konečně přicházíme na Třístoličník, odkud se vydáváme menší cestou na průzkum okolí. Najednou se cca 20 metrů od nás zvedne silueta jakoby ,,větší slepice" a odlétá směrem do mlhy. ,,Tetřev!" zašeptal nevěřícně Honza. Díky termovizi ho dohledáme a pak už se jenom stativákem kocháme trčící hlavou tohoto ikonického a majestátního ptáka. Po tom, co se dostatečně nabažíme pohledem na (pravděpodobně samičku) tetřeva hlušce (152.) - LIFER - (252.) napadá nás, že bychom měli zavolat i ostatním kolegům, kteří jsou právě v terénu. V tom nám tetřev ale mizí z dohledu, a tak pokračujeme dále. Trošku jsme doufali v kosy horské, ale ti se nám neukázali. Třístoličník opouštíme s 15 druhy na kontě.
![]() |
Hlava tetřeva hlušce (Tetrao urogallus) |
V 7:15 přijíždíme na další lokalitu, kterou jsou louky u Dobré. Vidíme lindušky lesní (153.), bramborníčky hnědé a nádherný pár jeřábů popelavých. Dále také slyšíme bekasinu otavní. Tetřívci, kteří tu ještě před pár lety hojně tokali, tu už asi nejsou. A kdo ví, jestli se sem ještě někdy vrátí... Z Dobré odjíždíme se 41 druhy.
![]() |
Jeřábi popelaví (Grus grus) u Dobré |
Na Radvanovickém vrchu připisujeme jen sýkoru parukářku a holuba doupňáka a míříme opět do Stožce.
Ve Stožci ještě připisujeme druhy jako konipas horský či zvonohlík zahradní atd. V 9:15 nasedáme do vlaku a jedeme do Nového Údolí. Zde Honza povede vycházku pro asi 20 lidí a já s Davidem mu budeme asistovat. Za 4 hodiny jsme ušli 6 kilometrů a pozorovali jsme celkem 30 druhů ptáků včetně lindušky lesní, drozda brávníka, holuba doupňáka a další. Poté opět nasedáme do vlaku a s 58 druhy přijíždíme zpět do Stožce.
![]() |
Linduška lesní (Anthus trivialis) |
Pak následuje rychlý oběd. Možná čekáte, že po deseti hodinách chození bychom mohli jít na chvíli spát, že? Ale co byste chtěli čekat od birderů? Teď už jen já, Honza a David jdeme na menší procházku. Prvními zajímavými druhy jsou ťuhýk obecný a bramborníček hnědý. Za chvíli pozorujeme i krásného včelojeda lesního (154.). Krásně se nám ukázal také jeden samec lejska černohlavého, který se nechal perfektně vyfotit. Po půlhodině se vracíme. Jsme spokojeni. Jen Honza pořád naštvaně opakuje: ,,V tomhle lese není jediná uralka!" A najednou se asi 40 metrů před námi snáší ze stromů jakýsi světlý pták, přelétá přes cestu a sedá si na nejbližší břízu. Ano, to je on. Puštík bělavý (155.) - LIFER - (253.), řečený uralka. Chvíli se kocháme, a pak už voláme ostatním, ať se na tu nádheru také přijdou podívat. Za hodinu a půl se náš puštík asi čtyřikrát přesednul a dvakrát zalovil. Pak zaletěl hluboko do lesa, a tím se s námi prozatím rozloučil.
![]() |
Lejsek černohlavý (Ficedula hypoleuca) |
![]() |
Puštík bělavý (Strix uralensis) |
Když jsme přišli zpět do Stožce, tak už tam čekal RNDr. Luděk Bufka, který nám pověděl něco o letounech Šumavy. Konkrétně o netopýrech a vrápencích. Okolo půl desáté večer se pak jdeme po netopýrech podívat. Hned za začátku slyšíme sýce rousného (156.) - LIFER - (254.), poté puštíka obecného a za chvíli se nám zase ozve uralka. Pak se vracíme a opět uléháme po půlnoci. Náš Big day 2023 měl přesně 65 druhů.
Další den, 14.5. vyrážíme celá skupina ke Stožecké kapli. Po cestě opět potkáváme našeho včelojeda a i za bílého dne nám opět houkla uralka. Kromě sokolů stěhovavých (157.) už nic nevidíme, a tak se vracíme. Najednou zničehonic chodí v koňské ohradě 2 páry konipase lučního severoevropského (ssp. thunbergi). Jsou zde i zástupci normálního konipase lučního středoevropského (ssp. flava) z toho 1 má znaky k. lučního italského (ssp. cinereocapilla) a další zase znaky k. lučního anglického (ssp. flavissima). Po chvíli se všichni konipasi zvedají a letí kamsi. Když tedy pak dokráčíme do Stožce, tak se rychle naobědváme a pomalu odjíždíme.
![]() |
Konipas luční (Motacilla flava) - pták se znaky ssp. flavissima |
![]() |
Konipas luční severoevropský (Motacilla flava thunbergi) |
Cestou se ještě s Davidem zastavujeme u Horažďovic na Babínských rybnících, kde nás potěšil samec čírky modré.
No, a to je prosím vše. Za 3 dny strávené na Šumavě jsme pozorovali 67 ptačích druhů. Když k tomu připočtu i rybníky cestou tam i zpět, máme druhů 85. Pro mě to byla zase nová ptáčkařská zkušenost a jsem moc rád, že jsem tam mohl ty 3 dny být.
Komentáře
Okomentovat