2. záznam konipase citronového v PK

      Květen bývá pravidelně obdobím největších rarit na našem území. Ptáci se vracejí na svá hnízdiště a stačí malá bouřka či vítr a někteří jedinci se ocitnou o stovky kilometrů jinde. Často i na jiném kontinentě. Těmto jedincům říkáme zatoulanci a pro nás ptáčkaře jsou to nesmírně cenné úlovky. Často za nimi jezdíme přes celou republiku, někdy i dál. O těchto raritách dnes ale nebudu mluvit. Chtěl bych se totiž zaměřit na můj rodný kraj. 

     Pokud jste ptáčkaři z Plzně, asi už jste někdy slyšeli o polní louži v Úhercích. Je to taková prohlubeň v poli, kde se v minulosti setkávaly spousty bahňáků. Byl zde i tenkozobec opačný či jespák obecný. Asi před půl rokem ale louži rozjezdil traktor a nezbylo z ní nic. Ptáčkaři tedy na tuto lokalitu zapomněli a dál už se nekontrolovala. Ve čtvrtek 1.5. mi zavolal David Martinovský, že by se na tuto lokalitu chtěl spolu s Tomášem Pešem podívat a chytat tam přes noc. Já jsem si v tu chvíli myslel, že tam nic zajímavého vidět nemůžou, protože tam ta louže není. Jak moc jsem se mýlil! V pátek ráno mi volá David: ,,Michale, něco ti řeknu, ale posaď se. V Úhercích jsou 2 samci KONIPASE CITRONOVÉHO!" Dovedete si představit, jak úžasná zpráva to je. Zvlášť, když se jedná o 2. záznam v kraji (alespoň myslím). Odpoledne se na místo David vrací a já s ním. Zrovna stavíme sítě, když pár metrů ode mě prolétnou 2 konipasovití ptáci s červeným krkem. Okamžitě je poznávám - LINDUŠKY RUDOKRKÉ. Pro mě se jedná o vůbec 1. pozorování v životě. Za pár vteřin byly pryč. Ostatně, jak už to tak u tahových ptáků bývá. Konipasi už jsou také dávno v tahu. Doslova. 

Konipas citronový (Motacilla citreola)
FOTO: David Martinovský

V ten večer se nám povedla ještě další rarita, která se tedy jako rarita nemusí zdát. Podařil se totiž odchyt konipase lučního předoasijského (ssp. feldegg), který se ale vysytuje pouze na blízkém východě. 

Konipas luční předoasijský (Motacilla flava feldegg)

     Abych to shrnul, za 12 hodin se na lokalitě, kde by nikdo nic nečekal a na kterou už všichni zapomněli, vystřídaly 3 neuvěřitelné rarity, které mají přinejmenším celokrajský význam. 

Bonus - slučka malá (Lymnocryptes minimus) se chytla přes noc

     Tento článek berte prosím jako motivaci. Kontrolujte své domovské lokality, i když podle vás nemají význam. Tito ptáci přes naše území táhnou a táhnou všude. Twitchovat teď skoro nemá smysl. Tahoví ptáci bývají do 15 minut pryč. Zkuste se více zaměřit na vlastní pozorování a budete překvapeni, kolik vám toho žije za humny. 

     Abych ještě podtrhl fakt, že není třeba jezdit někam daleko, zmíním skutečnost, že celou tu dobu bylo vedle nás na rybníku asi 70 rybářů, kteří dost hlučně slavili májku. Ptákům to nevadí - ptáci jsou kolem nás.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Moje nejoblíbenější lokalita

První racek malý