Shrnutí roku 2024
Rok 2024 utekl jako voda a já bych opět alespoň krátce zavzpomínal na moje nejlepší pozorování a momenty z terénu.
Jsou to už téměř 4 roky od doby, co zapisuji do mezinárodní databáze eBird, kam jsem letos poslal 294 seznamů. Na tento blog jsem napsal 7 příspěvků. Ano, je to horší, než minulý rok, kdy to bylo horší, než rok předtím. Letos jsem sice navštívil jen 2 státy, ale zato jsem byl v USA, kde jsem pozoroval 91 liferů. Za letošní rok jsem pozoroval celkem 303 druhů, z toho 209 v ČR. 104 druhů jsem letos viděl úplně poprvé a s 10 druhy jsem se letos potkal poprvé v ČR. Teď se na to všechno podíváme podrobně:
Leden
Začneme samozřejmě lednem. Hned po vykouknutí z okna jsem spatřil kosa černého, který se tak stal mým 1. pozorovaným druhem v letošním roce. Ten den jsme také poprvé vyrazili na jezero Medard, kde se vyskytovalo velké množství zimních hostů včetně potáplice lední, která se stala mým 1. liferem roku 2024. Radost jsem taky měl z procházky 6.1., kdy jsem na u řeky za domem pozoroval skorce vodního a sokola stěhovavého.
Za měsíc leden jsem pozoroval celkem 58 druhů ptáků
Schovaná žluna zelená (Picus viridis) |
Únor
Únor už byl o něco lepší. Dne 6. 2. pozoroval D. Melichar u Nýřan několik bernešek rudokrkých! To jsme si nemohli nechat ujít, a tak jsme hned další den tyto vzácné husy nalezli ve společnosti hus běločelých u dálnice D5. A po týdnu se u Líní objevila její příbuzná - berneška bělolící. Prvního letošního pilicha jsem pozoroval 19.2. u Chotěšova a sokola téhož dne v Plzni - Liticích. Pak nastaly jarní prázdniny a mně se doslova splnil sen. Večer jsem si přečetl na avifu, že jen pár kilometrů ode mě dnes někdo pozoroval hejno brkoslavů! Hned další den jsem tedy v 7:00 sednul na kolo a vyrazil na místo činu. Po zjištění, že brkoslavi se kamsi odebrali, jsem začal prohledávat okolní pole. Po několika hodinách jsem to vzdal, ale naštěstí jsem neodešel s prázdnou, protože celé hejno cca 40 brkoslavů se mezitím vrátilo na původní pozici. Dne 24.2. jsme s D. Matinovským a A. Tichým vyrazili na kajku mořskou do Ústí n. Labem. Kromě kajky jsme zde pozorovali řadu dalších vzácností včetně turpana černého nebo morčáka prostředního. Po cestě zpět jsme na pískovně v Zálezlicích viděli ještě kormorána malého a ostralku štíhlou.
Za měsíc únor jsem pozoroval celkem 80 druhů ptáků
Vzpomínka na brkoslavy (Bombycilla garrulus) |
Březen
2.3. jsme se tradičně vypravili hledat kulíky zlaté na jih Plzeňska, které jsme také, ve společnosti čejek, našli. Dne 9.3. jsme v Líních pozorovali spoustu nových druhů do year listu. Např. motáka pochopa nabo strnada rákosního. Největším překvapením dne byl ale jespák obecný na polní louži u Úherec a jespáci bojovní u Přehýšova. Dne 18.3. pozoroval M. Haas u Líní límcované bernešky velké, které jsme na místě viděli i další den. Poslední výpravou tohoto měsíce byla návštěva strakapouda jižního na pražském Petříně, a to 29.3.
Za měsíc březen jsem pozoroval celkem 90 druhů ptáků
Známý obyvatel Petřína - strakapoud jižní (Dendrocopos syriacus) |
Duben
Krásný jarní měsíc, kdy se často můj year list rozroste úplně nejvíc. Dne 6.4. jsme s Davidem a Alešem zase kroužkovali na naší oblíbené lokalitě - r. Odval u Zbůchu. Velkou radost udělal odchycený chřástal vodní. 8.4. jsme s Milanem H. vyrazili hledat slučky malé do okolí Přeštic. Kromě 1 slučky jsem taky v Dolní Lukavici slyšel 1. letošního slavíka. 14.4. jsme se jeli podívat do Úherec na rybáka obecného, kterého objevil Libor S. Rybák byl mým liferm pro PL kraj. Ve stejný den jsme s tátou v Plzni - Křimicích kroužkovali strakapouda prostředního a o pár dní později jsme na severním Plzeňsku pozorovali dudka chocholatého. 20.4. proběhla tradiční schůze ZPČ pobočky ČSO, v rámci které přijal pozvání Tomáš Grim, který zde přednášel o kukačce. V terénu jsme s ním pozorovali např. brkoslavy severní, luňáka hnědého a sýčka obecného. Dne 22.4. jsme pak s tátou kroužkovali na chatě v Příšově, kde jsme odchytli např. dlaska tlustozobého.
Za měsíc duben jsem pozoroval celkem 107 druhů ptáků
Odchycený dlask (Coccothraustes coccothraustes) |
Květen
Květen bývá ve znamení odchytů a kroužkování. Letos tomu nebylo jinak. Už 1.5. jsme vyrazili kroužkovat do Staňkova na soutok Zubřiny a Radbuzy. Nejzajímavější odchyty byly žluna šedá, ledňáček říční a lejsek černohlavý. Dne 4.5. jsme si udělali výlet do Krušných hor, kde jsme pozorovali tetřívky obecné a měli jsme štěstí i na konipase citronového. Další úspěšné kroužkování proběhlo 8.5. v Dobřanech, kde jsme chytli třeba rákosníka velkého. Květen je také měsíc rybáků - rybáky bahenní i černé jsme v Líních pozorovali 12.5. Následující týden se povedl další úspěch - odchyt kukačky obecné na zahradě. Mezitím samozřejmě probíhaly další odchytové akce např. Vítání ptačího zpěvu v Plzni, kde jsme odchytili kachnu divokou. Poslední květnový víkend jsem navštívil CHKO Český les, kde jsem teprve potřetí v životě pozoroval ořešníka kropenatého.
Za měsíc květen jsem pozoroval celkem 113 druhů ptáků
Pohled na kukačku obecnou (Cuculus canorus) |
Červen
První zajímavostí tohoto měsíce byla křepelka polní, kterou jsem poprvé letos slyšel 9.6. První raritou (v plzeňském kontextu) byl tenkozobec opačný, kterého hlásil Libor Sch. 15.6. S Alešem Tichým jsme tudy ten den měli cestu, a tak jsme se na něj také podívali. Tenkozobce jsem v Plzeňském kraji pozoroval poprvé. Ještě ten den odpoledne, jsme s Davidem a Alešem navštívili EVL Niva Nemanického potoka, kde jsme pozorovali hýly rudé, chřástaly polní a velkým překvapením byla i samice kachničky mandarínské. Prvního čápa černého jsem pozoroval po cestě na Šumavu 21.6. Poslední červnová zajímavost byla 25.6., kdy jsme s Michalem Podhrázským límcovali bernešky velké u Slaného.
Červenec
Už 1.7. jsme se byli podívat na Nový rybník u Líní, kde jsme mj. pozorovali racka černohlavého. Největší zajímavostí tohoto měsíce byla ale návštěva jižních Čech 4. - 5.7. Při této příležitosti jsem viděl 8 nových druhů do year listu. V červenci nás také výrazně překvapila VN Klabava, kde jsme s Davidem pozorovali např. jespáka šedého a o pár dní později jsme zde několik bahňáků i odchytili.
Za měsíc červenec jsem pozoroval celkem 116 druhů ptáků
Srpen
Začátkem srpna stále ještě Klabava nepřestala vydávat rarity. 1.8. jsme se zde byli podívat na kolpíky bílé, kteří zde vydrželi opravdu dlouho a 14.8. tu pro změnu byli 2 jespáci křivozobí. Ještě ten den jsem v Líních teprve popáté v životě pozoroval orlovce říčního. 17.8. jsme opět s Davidem a Alešem kroužkovali na oblíbeném rybníku Odval u Zbůchu. Za zmínku určitě ještě stojí sova pálená, kterou jsme s Davidem slyšeli v noci 24.8. u Líní a puštík obecný, kterého jsem poprvé letos slyšel na Šumavě.
Za měsíc srpen jsem pozoroval celkem 92 druhů ptáků.
Rákosník velký (Acrocephalus arundinaceus) odchycený 17.8. u Zbůchu |
Září
V září nás překvapil silný tah dravců, během kterého mohli ptáčkaři na Plzeňsku pozorovat např. motáky stepní, káni bělochvostou, ale především invazi poštolek rudonohých, které byly doslova na každém rohu. Nám se jednu samici podařilo pozorovat 4.9. v Přehýšově. 14.9. jsme se opět vydali s Davidem na noční obhlídku polí a mokřadů. V Kotovicích nás potěšil kalous ušatý a v Úhercích slučka malá. Zbytek září je asi zbytečné popisovat. Jak asi někteří víte, na 17 dní jsme opustili Evropu a navštívili USA, což si můžete přečíst zde.
Za měsíc září jsem pozoroval celkem 147 druhů ptáků, z toho 43 v ČR
Kormorán modrohrdlý (Urile penicillatus) jako vzpomínka na Kalifornii |
Říjen
1. 10. jsem si stále ještě užíval San Francisco. Rád bych ale zmínil Festival ptactva v Plzni 5.10., který bych považoval za veleúspěšný, protože se podařili odchytit žlunu zelenou, strakapouda prostředního, straku obecnou i sojku. 17.10. jsme v Líních potkali ostralku štíhlou a 26.10. jsme opět chytali na Odvalu ve Zbůchu. Od Zbůchu jsme se ještě přesunuli do Úherec, kde jsme chytli slučku malou a do Radobyčic, kde jsme pomocí termovize odhalili nocující sluku.
Za měsíc říjen jsem pozoroval celkem 69 druhů ptáků, z toho 63 v ČR
Slučka malá (Lymnocryptes minimus) z Úherec |
Listopad
Za celý měsíc jsme uskutečnili vlastně jen 1 pořádný výjezd za ptáky. 23.11. jsme s Davidem objížděli různé lokality a já jsem na VN České Údolí v Plzni objevil potápku žlutorohou. Ještě lepší ale bylo, že za pár hodin objevil David na Velkém Boleveckém rybníce také v Plzni 2 tyto potápky. Pravděpodobnost, že je to pořád ta samá je dle mého ale malá.
Za měsíc listopad jsem pozoroval celkem 54 druhů ptáků
Prosinec
První prosincová cesta za ptáky vedla 7.12. do Prahy na lindušku skalní, kterou jsme ale neviděli. 21.12. jsem se ale do Prahy vrátil a spolu s Davidem, Alešem a spoustou dalších ptáčkařů jsme v centru hlavního města kroužkovali a odečítali. Užili jsme si spoustu legrace, ale hlavně jsme pozorovali racka stříbřitého a racka středomořského, který se stal mým 200. druhem, kterého jsem v roce 2024 v ČR pozoroval. Poslední akcí letošního roku byl výlet na VN Rozkoš 23.12., kde jsem pozoroval 2 lifery a 9 nových druhů do year-listu. Rok 2024 krásně završil sokol stěhovavý, kterého jsem viděl 31.12. jak nahání hrdličky.
Za měsíc prosinec jsem pozoroval celkem 81 druhů ptáků.
Kachnička mandarínská (Aix galericulata) z Prahy |
No a to je tak všechno, co bych k tomu měl. Jak jste se mohli dočíst v úvodu, rok 2024 se vydařil. V ČR jsem letos opět konečně viděl přes 200 druhů a to i přes to, že jsem ani jednou nenavštívil Moravu.
K 31.12. 2024 jsou moje součty následující:
ČR life list - 247 druhů
PL kraj life list - 214 druhů
Komentáře
Okomentovat